A Pilisi Parkerdő egyedülálló túrái során a résztvevők a Parkerdő munkatársainak „szemüvegén” keresztül ismerhetik meg az ismert és kevésbé ismert útvonalakat. A résztvevő nem csupán egy szakvezetett túrán vehet részt, hanem az erdész szakmán keresztül kap betekintést a természetbe és az erdőjárásba, ezáltal közelebb kerülve az erdőgazdálkodás összetett világához.
Túraleírás
Zoltán 2002 óta a Pilisi Parkerdő munkatársa, 2002
és 2020 között a Visegrádi Erdészetnél dolgozott. 2007-ig vadászati és közjóléti
műszaki vezetői munkakört tölt be, 2007-től kezdve a Parkerdő első
erdőgondnokaként folytatja munkáját, a rá bízott közel 5000 ha erdő gondozását.
2015-ben természeti örökségvédelmi szakmérnök képesítést szerzett, vezetésével több erdőrészletben sikerült az invazív fajok visszaszorításával őshonos fafajokból álló erdőket kialakítani. 2017-től a Visegrádi Erdészet erdészetvezetői feladatait látja el egészen 2020-ig.
Munkája elismeréseként ebben az évben az Országos Erdészeti Egyesület elismerő
oklevéllel jutalmazza, valamint a Soproni Egyetem Erdőmérnöki Kara címzetes
egyetemi docensé nevezi ki.
2020-tól a Parkerdő központjából, fakereskedelmi és fakitermelési osztályvezetőként irányítja és szervezi a
Társaság faanyag értékesítését. Ugyanettől az évtől kezdve a 2020-ban alapított
Pilisi Erdőkezelő Kft. vezetésével bízzák meg, a Társaság területén lévő magán-
illetve közösségi tulajdonú erdőterületek kezelése végett.
Lassan negyed évszázada járja, gondozza a Visegrád környéki erdőket, helyi lakosként különösen közel állnak hozzá az itt található erdei életközösségek.
A Mogyoró-hegyi parkolóból indulunk a Visegrádi-hegység erdei életközösségeinek felfedezésére. Túránk első szakasza a Rám-szakadékhoz hasonlatos, de kevésbé feltárt Áprily-völgy mellett vezet, majd a Kéktúra nyomvonalát követve érjük el a Sóstói-rétet. Itt az erdei irtás rétek élővilágáról, majd kicsit továbbsétálva az erdei vizes élőhelyek, kistavak életéről is fogunk beszélgetni. Ezután a Moli pihenőpont vesszük az irányt, útközben kis kitérővel a Borjú-fő kilátópontja is elérhető, mindkét helyről kiváló panorámánk nyílik a Dunakanyarra és a minket körülvevő hegyekre.
A Moli pihenőnél szusszanva örömmel konstatáljuk, hogy innen a Vízverés nyergéig lefelé vezet az utunk, így ráérünk útközben nézelődni, illetve olyan témákról beszélgetni, mint az invazív jelleget mutató fafajok visszaszorítása, vagy hogy milyen fafajokkal találkozhatunk a Visegrádi-hegységben. A Vízverés nyergéből, Madas László emléktáblájától indul az Erdőanyai Tanösvény. Ezen végighaladva, túravezetőnk segítségével megismerjük az örökerdő gazdálkodás alapjait, hogyan biztosítják az erdészek a természet erőinek felhasználásával az erdő lassú megújulását és a fatermőképességének teljes érvényesülését. A tanösvény az idilli Erdőanyai rétre visz minket, mely túránk fordulópontja. Innen vadregényes erdészeti utakon térünk vissza a Mogyoró-hegyi parkolóba.